Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Úvod » O nás » Novinky » Zasedání DISPA květen/červen 2017

Zasedání DISPA květen/červen 2017

Na přelomu května a června 2017 se zástupce Institutu zúčastnil setkání představitelů institutů a škol veřejné správy DISPA.

  

Zasedání, které se tentokrát konalo na Maltě, bylo zaměřeno na téma znovuobjevování vzdělávání. Pořadatelský Institute for Public Services připravil bohatý program, jehož těžištěm byly souběžně probíhající tematické workshopy. Ty byly zaměřeny na problematiky obsahu a metodologie vzdělávání, rozvoj leaderů prostřednictvím vzdělávání, rozvoj elektronických dovedností prostřednictvím vzdělávání a etiky ve veřejné správě. Zástupce Institutu se zúčastnil posledně jmenovaného workshopu, kde měl příležitost téma uvést případovou studií o etice ve veřejné správě v ČR a vzdělávání v této oblasti. Následně se rozvinula diskuze s kolegyněmi z německé Bundesakademie für Öffentliche Verwaltung, finského institutu HAUS, bruselské European School of Administration a zástupcem belgického Institut de Formation de l’Administration Federale o tom, co vše pod etiku ve veřejné správě zařadit. Často bývá uváděn boj proti korupci, který však není jedinou součástí a etické chování by mělo být ve vzdělávání pojato komplexněji. Kromě působení rodiny při výchově, by se člověk v etice měl vzdělávat průběžně, neboť etické kodexy jsou důležité, ale samy o sobě etické chování nezaručí. Nezastupitelnou roli pro etiku ve veřejné správě představuje i vzor v podobě nadřízených. Diskutován byl následně i širší rámec politické kultury. Velmi zajímavou součástí workshopu byla diskuze o tom, jaké jednání je ještě etické a jaké již ne. V této souvislosti je podnětný přístup belgických kolegů, kteří využívají box, kde shromažďují podněty s jednotlivými situacemi, o kterých následně diskutují, zda jsou etické. Během workshopu byla debatována i vhodná forma vzdělávání. Častý případ eLearningového kurzu by tak měl být vhodně doplněn i prezenční součástí s případnými modelovými situacemi. Pro úspěch vzdělávacího kurzu je také důležitá osoba lektora a účastníci se v diskuzi shodli, že v případě etiky je vhodné mít kolektiv lektorů odlišných odborností, aby mohli nabídnout komplexní náhled na problém.

Program byl také věnován další odborným přednáškám např. veřejné politice z pohledu behaviorální ekonomiky, švédskému programu pro vzdělávání vrcholných manažerů či kyperskému pojetí strukturovaného demokratického dialogu.


Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li získávat novinky z Institutu, vyplňte prosím svůj e-mail.

Sečtěte a zaokrouhlete (22.3 + 48.2) *

 

2016 Institut pro veřejnou správu Praha
Dlážděná 6, 110 00 – Praha 1 | Zobrazit na mapě

Vzdělávací středisko Benešov
Ke Stadionu 1918, 256 01 – Benešov | Zobrazit na mapě

Kontakty
Tel. Podatelna: +420 974 863 546
E-mail: podatelna@institutpraha.cz
Datová schránka: 6awdjrd

 
Nahoru