Nacházíte se zde: Úvod » ZOZ a zkoušky » Zkušební otázky » ZOZ zvláštní část » ZOZ ZEM
Soubor zkušebních otázek k ověření zvláštní části zvláštní odborné způsobilosti pro výkon správní činnosti v zemědělství podle zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
Zkušební otázky
-
- Vysvětlete rozdíl mezi výkonem rybářského práva na rybářských revírech a rybníkářstvím.
- Vyjmenujte orgány státní správy ve věcech rostlinolékařské péče a definujte předmět úpravy zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči.
-
- Vysvětlete pojem chráněná rybí oblast, její účel, právní provázanost na jiné právní předpisy a nedostatky právní úpravy.
- Uveďte povinnosti osob při ochraně rostlin proti škodlivým organismům a poruchám rostlin.
-
- Jaké náležitosti musí splňovat osoba, aby mohla být ustanovena do funkce rybářské stráže? Jaká jsou oprávnění a povinnosti rybářské stráže?
- Popište obecné zásady integrované ochrany rostlin.
-
- Vyjmenujte a charakterizujte výjimky ze zakázaných způsobů lovu dle zákona o rybářství.
- Vyjmenujte činnosti, které jsou předmětem rostlinolékařského dozoru vykonávaného ÚKZÚZ.
-
- Jaké jsou orgány státní správy rybářství. Jaké mají kompetence?
- Jaké jsou nástroje ÚKZÚZ při zjištění porušení rostlinolékařské legislativy.
-
- Jaké jsou základní podmínky pro vyhlašování výběrového řízení na užívání rybářských revírů, účastníci řízení a náležitosti přihlášek? Charakterizujte procedurální náležitosti výběrového řízení na užívání rybářských revírů, výběrové komise, jejich ustanovování, kompetence a provázanost na státní správu.
- Popište zásady povolování přípravků na ochranu rostlin, vyjmenujte skupiny přípravků podle biologické účinnosti, způsobu působení a mechanismu účinku na škodlivé organismy.
-
- Dle čeho se stanovuje částka, kterou může bývalý uživatel rybářského revíru získat od nového uživatele a kdy vypořádání nepřipadá v úvahu?
- V jakých oblastech dle zákona o rostlinolékařské péči vykonávají působnost obecní úřady a obecní úřady obcí s rozšířenou působností z hlediska používání přípravků.
-
- Vysvětlete pojem „uzavřená voda“, v jakých souvislostech se používá a kdo o něm rozhoduje.
- Popište povinnosti osob při používání přípravků na ochranu rostlin.
-
- Vyjmenujte alespoň některé ze správních deliktů na úseku rybářství. Popište, na jaká jednání se vztahují a jaké sankce lze za ně udělit.
- Jaké druhy zvířat, jaké vlastní produkty z prvovýroby a za jakých podmínek může chovatel prodávat v malých množstvích přímo konečnému spotřebiteli.
-
- Charakterizujte typy rybářských revírů a pravidla jejich obhospodařování.
- Popište povinnosti osob, které používají zařízení pro aplikaci přípravků včetně toho, kdo provádí kontrolu těchto zařízení.
-
- Jaké kompetence vykonává podle zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, obecní úřad obce s rozšířenou působností.
- Co se rozumí pojmem svod zvířat a jaké jsou podmínky pro konání svodu zvířat.
-
- Jaké jsou požadavky ze zákona o rostlinolékařské péči na odbornou způsobilost osob pro nakládání s přípravky na ochranu rostlin.
- Mimořádná veterinární opatření – obsah, vydávání a jejich vyhlašování.
-
- Kdo rozhoduje o zvláštním opatření podle § 28 a zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů. Co může být nařízeno chovateli v rámci zvláštního opatření.
- Co je to domácí porážka, u kterých druhů hospodářských zvířat je možné provádět domácí porážky a za jakých podmínek je možné provádět domácí porážku skotu.
-
- Jak je definováno zvíře podle zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů. Které základní kategorie zvířat definuje zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, ve svých pojmech definuje.
- Za jakých podmínek může uživatel honitby prodávat a dodávat ulovená těla volně žijící zvěře.
-
- Jaké obecně závazné vyhlášky může obec vydat podle zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů.
- Státní veterinární správa a její působnost.
-
- Co je to odborné vyjádření krajské veterinární správy. Ve kterých případech si obecní úřad obce s rozšířenou působností musí odborné vyjádření krajské veterinární správy vyžádat a ve kterých nikoliv.
- Kdo a za jakých podmínek může provádět odchyt toulavých a opuštěných zvířat a jejich umísťování do karantény nebo izolace.
-
- Co jsou veterinární asanační činnosti a za jakých podmínek může chovatel neškodně odstranit kadáver zvířete.
- Definujte zemědělského podnikatele podle zákona o zemědělství a uveďte výjimky z evidence zemědělského podnikatele. Uveďte způsoby vyřazení z evidence zemědělského podnikatele.
-
- Jaké sankce lze uložit fyzické osobě za přestupek na úseku ochrany zvířat proti týrání.
- Co uvede fyzická osoba a co uvede právnická osoba do žádosti o zápis do evidence zemědělského podnikatele?
-
- Ve kterých případech lze nařídit předběžnou náhradní péči o týrané zvíře podle zákona na ochranu zvířat proti týrání. V čem předběžná náhradní péče o zvíře spočívá.
- Definujte finanční zdroje Státního zemědělského intervenčního fondu. Uveďte orgány Státního zemědělského intervenčního fondu, definujte jejich působnost a kompetence.
-
- Uveďte, co je to únik zvířete. Uveďte, co je to nevedení psa na vodítku. Jaký je rozdíl mezi únikem zvířete a nevedením psa na vodítku.
- Charakterizujte základní kompetence a působnost Státního zemědělského intervenčního fondu.