Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Úvod » O nás » Novinky » Účast na zasedání DISPA

Účast na zasedání DISPA

Zástupce Institutu se zúčastnil pravidelného zasedání DISPA (setkání ředitelů institutů a škol veřejné správy).

Institut pro veřejnou správu Praha je dlouhodobě členem asociace DISPA, kde se setkávají ředitelé a zástupci institutů a škol veřejné správy.

Zástupce Institutu se v květnu tohoto roku zúčastnil pravidelné konference, která se uskutečnila v rumunském Temešváru a pořádal ji Institutul Naţional de Administraţie (INA). Souvisí to se skutečností, že pořadatelem je instituce ze země, jež aktuálně předsedá Radě Evropské unie.

 

                               

Hlavním tématem bylo tentokrát rozvíjení přístupů ke vzdělávání ve veřejné správě založených na kompetencích.  Pozornost si zaslouží příspěvek zástupkyně Světové banky, která zmínila výstupy z analýzy 20 kompetenčních modelů zemí OECD, kde jsou často uváděny hodnoty jako etika, leadership, dosažení výsledků, strategické myšlení, komunikace, týmová práce, řešení problémů, profesionalita, mezilidské vztahy, efektivita, seberozvoj a učení a další. Kompetenčními modely disponují např. i Irsko a Belgie a právě belgický kolega představil federální kompetenční model zaměřený na obecné a technické kompetence. Mezi klíčové kompetence se řadí služba, spolupráce, loajalita, orientace na výsledek a osobní rozvoj. Důležitý je trend posunu od klasického vzdělávání k celoživotnímu učení, kdy studenti přebírají zodpovědnost za své vzdělávání. Dále např. zavedení vhodného hodnocení vzdělávacích potřeb, pohled v širších souvislostech jednotlivec-tým-organizační kompetence, rozvíjení talentu a odpovídající evaluace. Příspěvek prezidentky řeckého vzdělávacího centra se týkal mj. i rekonstrukce správního systému. Pilířem je Národní registr pro rozhodovatele ve veřejné správě, kde jsou definovány kompetence zaměstnanců i střední a vyššího managementu veřejné správy.

Dále byl program rozdělen do 2 workshopů „Co se může DISPA naučit“ a „Co může DISPA sdílet“. Zástupce Institutu se zúčastnil druhého jmenovaného a s kolegy diskutoval jednu z dílčích otázek o tom, jaké znalosti, dovednosti a přístup by měli lektoři mít ve vzdělávání založeném na kompetencích. Z diskuze vyplynulo, že podstatné jsou znalost oboru, znalost vzdělávacích potřeb cílové skupiny, didaktické dovednosti, interakce, zpětná vazba se studenty, ICT dovednosti a další.

Program konference zahrnoval i představení Strukturálního reformního programu Evropské komise, který slouží jako technická podpora pro tvorbu a implementaci reformních oblastí a jehož rámci realizovala projekt svého rozvoje i pořadatelská instituce INA.

Zasedání DISPA opět potvrdilo přínosnou tradici, že jsou diskutovány aktuální trendy ve veřejné správě, mezi něž kompetenční modely nyní patří a zároveň poskytuje nenahraditelnou platformu pro komunikaci se zahraničními partnery.       


Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li získávat obchodní sdělení, včetně newsletteru Institutu, vyplňte prosím svůj e-mail.

Sečtěte a zaokrouhlete (7.2 + 6.0) *

 


 

2016 Institut pro veřejnou správu Praha
Dlážděná 6, 110 00 – Praha 1 | Zobrazit na mapě

Vzdělávací středisko Benešov
Ke Stadionu 1918, 256 01 – Benešov | Zobrazit na mapě

Kontakty
Tel. Podatelna: +420 974 863 546
E-mail: podatelna@institutpraha.cz
Datová schránka: 6awdjrd

 
Nahoru