Umělá inteligence v evropské perspektivě
1. 11. 2024
Zasedání v rámci maďarského předsednictví v Radě EU uspořádala v Budapešti Univerzita veřejné správy Ludovika.
V bohatém dvoudenním programu byl prezentován regulační rámec umělé inteligence v EU, využití umělé inteligence a související právní rámec v maďarské veřejné správě a rovněž byly reprezentanty European Institute of Public Administration (EIPA) představeny výstupy nedávného průzkumu mezi členy DISPA o využívání umělé inteligence. Z nich mimo jiné vyplývá, že dopad umělé inteligence na mandát své instituce vnímá jako pozitivní 75 % respondentů. Jako svou prioritu vnímá umělou inteligenci 88 % institucí zapojených do průzkumu a 66 % plánuje v brzké době realizovat činnosti spojené s umělou inteligencí. Mezi uváděnými příležitostmi při využití umělé inteligence nejčastěji figurovala efektivita a produktivita, zatímco jako největší výzva je uváděna byrokracie.
Kromě plenární části byly na programu i tradiční workshopy, kde kromě jiného byly diskutovány výzvy a řešení ve využívání umělé inteligence. Účastníci se shodli, že klíčové jsou digitální kompetence a digitální gramotnost, nutnost vzdělávání v této oblasti, aby prvky umělé inteligence mohly být efektivně využívány při přípravě vzdělávacích kurzů i při běžné pracovní činnosti. Jako neméně důležité se však při využívání umělé inteligence ukazuje kritické myšlení a respektování etických pravidel.
Zástupce Institutu prezentoval aktuální portfolio vzdělávacích kurzů, jak umělá inteligence pomáhá při každodenní pracovní činnosti a přípravě kurzů a rovněž budoucí plány Institutu v této oblasti.