Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Úvod » O nás » Novinky » Zasedání DISPA říjen 2016

Zasedání DISPA říjen 2016

Zástupce Institutu pro veřejnou správu Praha se v druhé polovině října 2016 zúčastnil v Bruselu tradičního setkání představitelů škol a institutů veřejné správy (DISPA).

Tématem tohoto zasedání, které pořádala ve svých prostorách bruselská European School of Public Administration, byla spokojenost a vyrovnanost zaměstnanců veřejné správy.  Tento aspekt tzv. „well-beingu“ nabývá na významu a přirozeně vede i k lepším pracovním výsledkům.

Úvodem ve svém příspěvku o transformačním leadershipu představitelka konzultační společnosti Olivier Mythodrama nabídla zajímavou paralelu s dějem Shakespearovy hry Bouře. Finská kolegyně ze vzdělávacího centra HAUS se zaměřila na způsob udržování spokojenosti svých zaměstnanců. Základními předpoklady jsou dobře fungující organizace práce, spravedlivý a podporující leadership, vyvážený poměr mezi požadavky a kompetencemi, pestré a motivující úkoly, možnost ovlivňovat práci a spolupodílet se na rozhodnutích, liniové řízení, rozvíjení svých odborných dovedností, delegace odpovědnosti, dobrá spolupráce, vztahy a atmosféra na pracovišti, bezpečné a zdravé pracovní podmínky a klouzavá pracovní doba. Důležité jsou rovněž otevřená komunikace, snaha o vyřešení problémů, vyvážené věkové složení zaměstnanců a role leadera jako vzoru. Klíčovou myšlenkou je, že za „well-being“ v instituci jsou zodpovědní všichni zaměstnanci.     

Z dalších příspěvků byl přínosný pohled zástupce Evropské komise z generálního ředitelství Lidské zdroj a bezpečnost, jenž prezentoval program Fit@Work. Program si klade za cíl postupnými kroky (pravidelné lékařské prohlídky, optimalizace pracovního prostředí, práce z domova, změna stravy apod.) dosáhnout spokojenosti zaměstnanců, čímž se zvýší i jejich pracovní efektivita. Prvek vyváženosti profesního a soukromého života zmínila ve svém vystoupení i představitelka společnosti Happyformance, kdy zajímavé je i statistické vyčíslení, že spokojený zaměstnanec je v práci o 55% efektivnější.

Tematické přednášky byly doplněny např. i prezentací manažerky vzdělávání European School of Public Administration o vývoji Evropské unie a méně známých a kuriózních příbězích, které stály v pozadí událostí evropské integrace či interaktivními workshopy zaměřenénými na fyzický, mentální a emoční „well-being“.


Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li získávat novinky z Institutu, vyplňte prosím svůj e-mail.

Sečtěte a zaokrouhlete (1.6 + 6.9) *

 

2016 Institut pro veřejnou správu Praha
Dlážděná 6, 110 00 – Praha 1 | Zobrazit na mapě

Vzdělávací středisko Benešov
Ke Stadionu 1918, 256 01 – Benešov | Zobrazit na mapě

Kontakty
Tel. Podatelna: +420 974 863 546
E-mail: podatelna@institutpraha.cz
Datová schránka: 6awdjrd

 
Nahoru