Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Úvod » Časté dotazy » Ostatní dotazy k ZOZ » Oblečení ke zkoušce

Oblečení ke zkoušce

Oblečení ke zkoušce
Dobrý den, čeká mne v dohledné době zkouška zvláštní odborné způsobilosti a s kolegy na úřadě, kteří již mají ZOZ-ku za sebou, jsme se v minulém týdnu bavili o tom, zda je při samotném aktu skládání zkoušky vyžadován (a případně hodnocen) formální oděv zkoušeného. Všimli jsme si, že zkušební komise je vždy pečlivě nastrojená, úroveň oblékání úředníků ale prý bývá celkem pestrá. Zkušebním komisařům jejich formální oděv ukládá nějaké nařízení? A jak je to tedy s úředníky?

Díky za odpověď, Milena Staňková
Odpovědět
Odpověď pro paní Staňkovou
Vážená paní Staňková,

díky za otázku, těší nás, že tuto otázku neřeší jen Institut, ale že je to předmětem diskuzí i na úřadech… Předně, oblast úrovně oblékání není řešena ani zákonem, ani jiným nařízení. A platí to pro členy zkušebních komisí i zkoušené úředníky. Ale kromě formálních zákonů máme i jisté zákony společenského jednání a vystupování. Významnost a důležitost okamžiku složení zkoušky zvláštní odborné způsobilosti je přece jen velmi rozdílná oproti účasti na školeních a jiných vzdělávacích kurzech. Proto se předpokládá – a členové zkušebních komisí jdou v tomto napřed a úředníkům vzorem – že úředníci budou oblečeni důstojně, tak jak se při podobných formálních událostech očekává. Mimo jiné je třeba mít na paměti, že zkoušený úředník vystupuje před zkušební komisí komplexně. Důstojné oblečení může podtrhnout skutečnost, že zkoušku nebere na lehkou váhu, ale že jak k ní, tak i ke zkušební komisi, přistupuje se zdravým respektem.

Aleš Svoboda
Institut pro veřejnou správu Praha
Odpovědět
odpověď
Institut vydal skripta Základy společenské etikety pro úředníky autora PaedDr. Libora Hlaváčka, Ph.D., kde je kapitola věnovaná i vhodnému společenskému oděvu pro různé příležitosti. Skripta je možné si objednat na adrese j.fra@institupraha.cz
Odpovědět
Oblečení ke zkoušce
K otázkám etikety Institut pořádá také několikrát ročně kurzy a ojedinělou příležitostí je i možnost navštívit seminář o společenském chování, vedený lektory L. Špačkem a P. Studenovským, který se uskuteční 6.10.2011 ve VSB.
Odpovědět
Formální oblečení
Dobrý den,

v blízké budoucnosti mě čeká státní závěrečná zkouška magisterského studia. Chtěla bych se zeptat: Na zkoušku mám šaty (dělka ke kolenům), a řeším otázku, zda jsou \"silonky\" součástí formálního obleční, či nejsou povinné. Děkuji za Váš čas a odpověď
Odpovědět

Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.
Povolené formátování:
[b] a [/b] - tučný text
[i] a [/i] - kurzíva
[u] a [/u] - podtržení
[url] a [/url] nebo [url=]popis odkazu[/url] - hypertextový odkaz
[quote] a [/quote] - citace (většinou z předchozího příspěvku)
[code] a [/code] - neproporcionální písmo

Sečtěte a zaokrouhlete (48.9 + 42.9) *

Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zpět na seznam témat

Novinky e-mailem

Chcete-li získávat novinky z Institutu, vyplňte prosím svůj e-mail.

Sečtěte a zaokrouhlete (10.6 + 0.5) *

 

2016 Institut pro veřejnou správu Praha
Dlážděná 6, 110 00 – Praha 1 | Zobrazit na mapě

Vzdělávací středisko Benešov
Ke Stadionu 1918, 256 01 – Benešov | Zobrazit na mapě

Kontakty
Tel. Podatelna: +420 974 863 546
E-mail: podatelna@institutpraha.cz
Datová schránka: 6awdjrd

 
Nahoru