Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Úvod » Časté dotazy » Povinnost vykonat zkoušku ZOZ » ZOZ

ZOZ

ZOZ
Dobrý den. Pracuji na stavebním úřadu 21 měsíců a zaměstnavatel mě odmítá přihlásit na zkoušku odborné způsobilosti, protože jsem na zástup za uvolněného člena a další důvod uvádí, že mám podle nich zkoušku odborné způsobilosti - autorizaci ČKAIT. Sama se ke zkoušce přihlásit nemůžu. Několikrát jsem se v průběhu dotazovala, kdy pojedu na semináře a vždy mi bylo řečeno, že jsem přihlášená a musím vyčkávat. Je možné, aby se mnou byl rozvázán pracovní poměr, protože jsem nesplnila povinnost složení zkoušky? Je možné, že by mohl někdo napadnout mé rozhodnutí, které jsem vydávala?
Odpovědět
odpověď paní Iloně č. 1
Dobrý den, z Vašeho dotazu není přímo zřejmé, jakou činnost vykonáváte, zda stavební řád nebo územní plánování. Pokud územní plánování, pak kvalifikační požadavky stanoví stavební zákon (č. 183/2006 Sb .) v § 24, odst 1: Kvalifikační požadavky pro výkon územně plánovací činnosti splňuje úředník nebo fyzická osoba, která má osvědčení zvláštní odborné způsobilosti podle zvláštního právního předpisu (zákon o úřednících) a splňuje kvalifikační požadavky vzdělání a praxe podle tohoto zákona. Z toho vyplývá, že každý musí mít ZOZ a navíc ještě splňovat kvalifikační požadavky dle odst. 2 – 4. Podle § 195 Výjimky z kvalifikačních požadavků vzdělání podle § 24 uděluje ministerstvo (pro místní rozvoj) v případech prokazatelné kvality práce na úseku územního plánování.
Odpovědět
odpověď č. 2
Pokud vykonáváte stavební řád, pak zvláštní kvalifikační požadavky stavební zákon nestanoví, ale musíte mít absolvovanou ZOZ dle zákona o úřednících. Pokud je mi známo, autorizace ČKAIT nenahrazuje ZOZ ani pro územní plánování, ani pro stavební řád. Pro vyjasnění a řešení dalších dotazů bych Vám doporučil obrátit se přímo na MMR, Ing. Tomáše Sklenáře. Protože bohužel neznám Vaše celé jméno ani úřad, kde pracujete, tak nemohu ověřit v databázi, zda Vás úřad přihlásil či nikoli. Můžete se však telefonicky obrátit na paní Zinu Holubovou, tel: 974 863 520, která vede a spravuje přihlášky ZOZ.
Odpovědět
odpověď č. 3
K posledním dvěma otázkám (možné rozvázání pracovního poměru z důvodu nesplnění povinnosti složení zkoušky a možné napadnutí Vašeho rozhodnutí, které jste vydávala) není Institut kompetentní se vyjadřovat. Doporučujeme Vám nejprve získat stanovisk od Ing. Sklenáře z MMR a v případě potřeby další odborné konzultace bych Vám doporučil obrátit se na odbor dozoru a kontroly Ministerstva vnitra ČR, www.mvcr.cz. S pozdravem Michal Zídek
Odpovědět

Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.
Povolené formátování:
[b] a [/b] - tučný text
[i] a [/i] - kurzíva
[u] a [/u] - podtržení
[url] a [/url] nebo [url=]popis odkazu[/url] - hypertextový odkaz
[quote] a [/quote] - citace (většinou z předchozího příspěvku)
[code] a [/code] - neproporcionální písmo

Sečtěte a zaokrouhlete (4.1 + 9.5) *

Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zpět na seznam témat

Novinky e-mailem

Chcete-li získávat novinky z Institutu, vyplňte prosím svůj e-mail.

Sečtěte a zaokrouhlete (12.9 + 20.5) *

 

2016 Institut pro veřejnou správu Praha
Dlážděná 6, 110 00 – Praha 1 | Zobrazit na mapě

Vzdělávací středisko Benešov
Ke Stadionu 1918, 256 01 – Benešov | Zobrazit na mapě

Kontakty
Tel. Podatelna: +420 974 863 546
E-mail: podatelna@institutpraha.cz
Datová schránka: 6awdjrd

 
Nahoru