+420 224 943 311 | podatelna@institutpraha.cz
Česky English

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Úvod » Středisko Benešov » Volnočasové aktivity » Výstavy obrazů » Ing. Z. Žoha, V. Hlaváčková

Ing. Z. Žoha, V. Hlaváčková

Ing. Zbyněk Žoha  (*28.7.1954 - † 2.7.2003 )

Narodil se 28.7.1954 v Praze. Vystudoval vysokou školu ekonomickou a pracoval jako programátor a lektor PC. V osmdesátých letech absolvoval Pražskou fotografickou školu u Prof. Vláška. Zde pronikl do kouzel a tajemství klasické černobílé fotografie.Cestování a hory pro něj byly radostí a celoživotním koníčkem. Již za studií se vydal
za poznáním antických památek do Řecka, Turecka a Itálie, po skončeni vysoké školy podnikl jako ekonom Čsl. námořní plavby několik cest do Brazílie. Fotoaparát mu byl na jeho výpravách vždy nerozlučným společníkem.
V osmdesátých letech se začal intenzivně věnovat horolezecké činnosti. Fotografoval nejen vysokohorskou přírodu, ale i lidi, kteří v tomto prostředí žijí a jsou jeho nedílnou součástí. Lákala ho nepřístupná místa daleko
od „světa lidí“, místa, kam se člověk může dostat jen po svých, kde si každý krok musí vybojovat a kde se musí spoléhat především sám na sebe. Jeho velkým vzorem byl fotograf Vilém Heckel, který tragicky zahynul v roce 1970 pod nejvyšší peruánskou horou, Huascaránem.
Svoje zkušenosti z cest uplatnil jako externí průvodce několika cestovních kanceláří. Mezi nejkrásnější oblasti, které navštívil, patřily podle jeho slov centrální část Pamíru (1984 –1988), Tchien – Šan (1990), různé oblasti    
Alp (1980 – 2000), Skandinávie a Island (1991 – 1997), Nepál (1997) a Jižní Amerika (1999 – 2003).
V posledních letech uskutečnil řadu výprav po celé Jižní Americe, která si ho získala. Podnikl dlouhé cesty po Patagonii v Chile, opakovaně se vydal na mrazivé zasněžené velikány Cordillera Blanca v Peru. V roce 2002 navštívil Ecuador a v roce 2003 se vydal do Bolivie.
V r. 1999 se začal věnovat panoramatické fotografii. Společníkem na náročných expedicích mu byl panoramatický přístroj Noblex 150 UX , který umožňuje jedinečné záběry pod úhlem 146°. Fascinovaly ho možnosti fotoaparátu při kompozici snímku a jeho jednoduchost a spolehlivost i v nejtvrdších podmínkách.
Obdiv zaslouží jeho vytrvalost. Na hřebenech vysokých hor, kde člověk obtížně bojuje s krutou přírodou a se svojí vůlí pokračovat výš, navíc nosil svůj 10 kilogramový středoformátový fotografický přístroj, aby zvěčnil jedinečnou atmosféru vysokých hor na fotografickou emulzi. Měl cit pro vzácné momenty. Dokázal si představit panoramatický obraz a uměl vystihnout správný okamžik, kdy přírodní scenerie získá neopakovatelné barvy a osvětlení. Jedinečné fotografie z jeho cest jste mohli vidět na stránkách časopisů 100 + 1 ZZ, Exotika, Koktejl, Outdoor nebo Everest. Cyklus fotografií, nazvaný "Kouzelný svět panoramat" byl vybrán na výstavu Czech-Press-Photo 2000. Jeho fotografická kariéra zaznamenávala další úspěchy. Vydával kalendáře se scenériemi vysokých hor a následovaly výstavy, například International-Panorama-Photo-Exhibition 2002. a výstava panoramatických snímků z Jižní Ameriky v zimě roku 2003 v prodejně Foto Škoda v Praze. Poslední jeho výstava v ČTK - 2003 končila o víkendu těsně před odjezdem do Bolivie.Miloval hory a v nich také uhasl jeho život. Zahynul tragicky v horách v Bolivii
2. července 2003.
 
 
Vladimíra Hlaváčková
Narodila se v roce 1973 v Benešově, kde v současnosti také žije. Dětství a dospívání však prožila v nedalekých Peceradech, v malé vesničce u Týnce nad Sázavou. K tomuto místu ji váže mnoho krásných vzpomínek, ráda se tam vrací a nejvíce fotografií vzniklo právě tam. K fotografování, které je jedním z jejích velkých koníčků,  se dostala na střední škole, kdy navštěvovala fotografický kroužek. Začínala s automatickým fotoaparátem Minolta s bleskem na kinofilm,  naučila se  vyvolávat klasické černobílé fotografie. 
V současné době používá digitální fotoaparát Olympus nebo Canon. Na jejích fotografiích  se objevují zejména náměty z přírody, krajiny a krajinných detailů, které pořizuje na cestách  jak po České republice, tak také v zahraničí. Na výstavě ve vzdělávacím středisku Institutu v Benešově je možné si prohlédnout fotografie z Kréty, Rhodosu,  Bulharska a okolí Kokořínska.  

Nástroje

Novinky e-mailem

Chcete-li získávat obchodní sdělení, včetně newsletteru Institutu, vyplňte prosím svůj e-mail.

Sečtěte a zaokrouhlete (12.5 + 15.3) *

 


 

 
 
 
 
 

2016 Institut pro veřejnou správu Praha
Baarova 1026/2, 140 00 – Praha 4 | Zobrazit na mapě

Vzdělávací středisko Benešov
Ke Stadionu 1918, 256 01 – Benešov | Zobrazit na mapě

Kontakty
Tel. Podatelna: +420 224 943 311
E-mail: podatelna@institutpraha.cz
Datová schránka: 6awdjrd

 
Nahoru