Nacházíte se zde: Úvod » ZOZ a zkoušky » Průběh ověření ZOZ zkouškou » Společná ustanovení
Společná ustanovení
Základní ustanovení
Zkouška se může konat v jednom nebo více dnech. Průběh zkoušky a vyhlášení jejích výsledků jsou veřejné.
Úředník má právo nahlédnout do všech materiálů týkajících se jeho osoby, které mají význam pro rozhodnutí o zkoušce. Toto právo však může úředník využít až tehdy, podá-li námitku proti postupu zkušební komise dle §26 řízení o námitkách.
Otázky písemného testu nejsou veřejné. Otázky k ústní části zkoušky jsou zveřejněny způsobem umožňující dálkový přístup, a to na webových stránkách Institutu (www.institutpraha.cz).
Úředník je povinen se po celou dobu konání písemné i ústní zkoušky (včetně přípravy) chovat tak, aby nerušil průběh zkoušky a ostatní úředníky konající zkoušku.
Úředník konající zkoušku by měl respektovat pravidla společenského chování a v souladu s nimi by měl být v průběhu písemné i ústní části zkoušky oblečen adekvátně situaci.
Během zkoušky není dovoleno požívat alkoholické nápoje nebo jiné omamné látky.
Nedovolené pomůcky
Zkušební komise může v průběhu písemné i ústní zkoušky (včetně přípravy) vyloučit uchazeče, který v průběhu zkoušky použije nedovolené pomůcky, opisuje nebo průběh zkoušky jinak vážně narušuje.
Pod nedovolenými pomůckami se rozumí:
- jakékoliv psané poznámky a tištěné materiály (s výjimkou vybraných právních předpisů, které jsou dle pokynů příslušného ministerstva nebo jiného ústředního správního úřadu úředníkům při přípravě odpovědi u ústní zkoušky k dispozici)
- jakékoliv elektronické přístroje včetně mobilních telefonů (ty musí být v průběhu zkoušky vypnuty)
- jiné komunikační přístroje a přenosné PC všech typů
Výjimky
Výjimkou je vyhotovení písemných testů zdravotně postiženými osobami a osobami s diagnostikovanou poruchou učení (zejména dyslexií a dysgrafií), které o to předem požádaly prostřednictvím Institutu předsedu zkušební komise. V takovém případě může být zdravotně postiženým úředníkem použito PC nebo test vypracovává asistent zdravotně postiženého či člen zkušební komise dle dispozic zdravotně postiženého. Osobě s diagnostikovanou poruchou učení může být na základě posudku odborného pedagogicko-psychologického pracoviště navýšen čas pro vypracování písemného testu. Tato skutečnost musí být uvedena v protokolu o průběhu zkoušky. Posudek je třeba předložit k přihlášce ke zkoušce, nejpozději však do 14 dní před zahájením zkoušky.
Vyloučení ze zkoušky
Pokud je úředník vyloučen od zkoušky, znamená to, že při zkoušce je hodnocen klasifikačním stupněm „nevyhověl“ a musí ji opakovat. Je-li úředník vyloučen od písemné zkoušky, nesplňuje zákonný předpoklad pro konání ústní zkoušky stanovený v ustanovení § 24 odst. 2 zákona o úřednících.