Nacházíte se zde: Úvod » Projekty » Projekty spolufinancované EU » eGovernment I » Semináře a konference » Konference eSvět
Konference eSvět
eSvět: Quo vadis elektronizace veřejné správy?
Dne 15. 10. 2009 skončila s úspěchem konference pořádaná Institutem pro veřejnou správu Praha ve vzdělávacím středisku v Benešově, nazvaná eSvět: Quo vadis elektronizace veřejné správy?
Otevření konference na aktuální téma se zúčastnila, a tím vyjádřila elektronizaci veřejné správy svou podporu, řada významných osobností v čele s ministrem vnitra Ing. Martinem Pecinou, MBA. Mezi hosty, kteří přišli konferenci popřát úspěch, byli náměstek ministra vnitra RNDr. Richard Nouza, starosta Prahy 13 Ing. David Vodrážka nebo ředitel Služby cizinecké policie Plk. Mgr. Vladislav Husák.
Ve svém projevu se ministr Pecina zmínil o vysoce aktuálním tématu datových schránek a vyjádřil přesvědčení, že úkoly spojené s jejich zaváděním se podaří splnit. Dále ocenil dosavadní práci Institutu pro veřejnou správu Praha a nastínil své představy o jeho dalším rozvoji.
Na konferenci zaznělo na čtyři desítky příspěvků ve dvou odborných sekcích a poslechlo si je více než 150 lidí.
Odborný program konference se setkal s velkým ohlasem účastníků, protože odrážel jejich skutečné informační potřeby. V auditoriu zasedli zástupci ústředních orgánů státní správy, územních samosprávných celků, nevládních organizací, občanských sdružení i podnikatelské sféry. Každý měl možnost si v sekcích najít informace, které skutečně potřeboval. Účastníci zejména ocenili možnost setkat se s vedoucími osobnosti projektu zavádění elektronizace veřejné správy. S velkou pozorností se setkal např. příspěvek poslance Ing. Jaroslava Krupky na téma legislativa eGovernmentu, nebo ředitele odboru správních činností MV ČR JUDr. Zdeňka Němce o elektronických osobních dokladech.
Odbornou část doplnil kulturní program, který poskytnul účastníkům možnost navázat neformální kontakty a prodiskutovat nové poznatky.
Účastníci konference se shodli, že podpora eGovernmentu a obecně elektronizace veřejné správy by měla i nadále pokračovat, je však třeba aktivně vyhledávat finanční zdroje, zejména ze strukturálních fondů Evropské unie. Nedílnou součástí rozvoje elektronizace je pak přenos dobré praxe mezi zainteresovanými subjekty a proto by bylo přínosné zajistit vytvoření komunikační platformy ke sdílení těchto poznatků nejen na národní bázi, ale i v mezinárodním měřítku. Pro budoucí vývoj je rovněž klíčové zachování a další rozvoj jednotné vzdělávací soustavy eGovernmentových dovedností, postavené na vzdělávání v eGON centrech krajů a obcí s rozšířenou působností a metodické a koordinační činnosti Institutu, která zaručuje rychlý přenos aktuálních informací do území při současném respektování regionálních specifik. S budoucími plány rovněž souvisí představa uspořádat v roce 2010 cyklus seminářů na aktuální témata, který by reagoval na praktické informační potřeby územních samosprávných celku.
Závěrem patří srdečné poděkování hostům, přednášejícím, sponzorům, partnerům i všem, kteří se podíleli na zdárném průběhu konference.