Průběh ověření ZOZ zkouškou
Základní informace
Průběh ověření ZOZ vychází ze zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a dále z vyhlášky č. 512/2002 Sb., o zvláštní odborné způsobilosti úředníků územních samosprávných celků, ve znění pozdějších předpisů.
Ověření zvláštní odborné způsobilosti zkouškou organizačně a logisticky zabezpečuje Institut pro veřejnou správu Praha (dále jen „Institut“), příspěvková organizace zřízená Ministerstvem vnitra ČR.
Zvláštní odborná způsobilost se ověřuje zkouškou před tříčlennou zkušební komisí a prokazuje osvědčením.
Úředníka na zkoušku přihlašuje zaměstnavatel (příslušný úřad územního samosprávného celku) na předepsaném formuláři.
Povinnost prokázat zvláštní odbornou způsobilost nemá úředník, jemuž byla uznána rovnocennost vzdělání dle § 33 nebo § 34 zák. č. 312/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Průběh zkoušky
Zkouška se člení na dvě samostatně vykonávané a hodnocené části – na písemnou a ústní zkoušku. Při písemné zkoušce i při ústní zkoušce se ověřují znalosti z obecné části a ze zvláštní části samostatně. Úředník koná nejdříve písemnou zkoušku. Úspěšné složení písemné zkoušky je předpokladem pro konání ústní zkoušky.
- Písemná zkouška z obecné a zvláštní části
- Ústní zkouška z obecné a zvláštní části
- Společná ustanovení
Obsah zkoušky
Zvláštní odborná způsobilost obsahuje souhrn znalostí a dovedností nezbytných pro výkon správních činností stanovených vyhláškou č. 512/2002 Sb., o zvláštní odborné způsobilosti úředníků územních samosprávných celků, ve znění pozdějších předpisů.
Zvláštní odborná způsobilost má obecnou a zvláštní část.
Zkušební komise
Tříčlenná zkušební komise je jmenována ze seznamu odborníků na obecnou a zvláštní část zkoušky.
Hodnocení zkoušky
Zkouška je hodnocena klasifikačním stupněm „vyhověl“ nebo „nevyhověl“. Úspěšné složení písemné zkoušky je předpokladem pro konání ústní zkoušky. Znalosti prokázané při ústní zkoušce se v obecné části a ve zvláštní části hodnotí samostatně.
Výsledek písemné zkoušky a ústní zkoušky oznámí předseda zkušební komise úředníkovi v den jejich konání. Je-li úředník celkově hodnocen klasifikačním stupněm „vyhověl“, vydá mu zkušební komise osvědčení.
Úředník, který byl ze zkoušky vyloučen podle § 23 odst. 4 zákona č. 312/2002 Sb., nebo se k písemné nebo ústní části zkoušky nedostavil bez náležité omluvy, nebo při písemné nebo ústní zkoušce od zkoušky odstoupil, je hodnocen klasifikačním stupněm „nevyhověl“.
Opakovaná zkouška
Jestliže byl úředník hodnocen klasifikačním stupněm „nevyhověl“, může zkoušku dvakrát opakovat. Opakovaná zkouška se koná nejdříve po 30 dnech, nejpozději však do 90 dnů ode dne zkoušky, při které úředník nevyhověl.
Při opakování písemné zkoušky se úředník podrobí opakovaně písemnému testu buď z obecné části, nebo ze zvláštní části, podle toho, ve kterém z nich byl při předchozím konání zkoušky hodnocen klasifikačním stupněm „nevyhověl“, nebo opakuje oba testy, byl-li klasifikačním stupněm „nevyhověl“ hodnocen v obou testech. Pro opakování ústní zkoušky to platí obdobně.
Náklady spojené s opakováním zkoušky nese úředník (s výjimkou opakování zkoušky na základě rozhodnutí Ministerstva vnitra při řízení o námitkách – § 26 odst. 1 zákona č. 312/2002 Sb.).
Řízení o námitkách
Je-li úředník při písemné nebo ústní zkoušce hodnocen klasifikačním stupněm „nevyhověl“, má právo podat do 15 dnů ode dne oznámení této skutečnosti námitky proti postupu zkušební komise. Námitky se podávají zkušební komisi prostřednictvím Institutu (zasílají se na adresu: Institut pro veřejnou správu Praha, Baarova 2, 140 00 Praha 4). Zkušební komise námitkám vyhoví nebo je předá k rozhodnutí Ministerstvu vnitra ČR. Ministerstvo vnitra o námitkách rozhodne ve lhůtě 30 dnů od jejich doručení, a to tak, že buď potvrdí hodnocení zkušební komise, nebo jej změní nebo zruší, bylo-li hodnocení zkušební komise vydáno v rozporu se zákonem nebo jiným právním předpisem, a pozve úředníka k opakovanému složení zkoušky.